Pillanatkép az ELTE Magyary-archívumról. 2024 december 31.

„Az ELTE Muzeális Gyűjtemények E-könyvtárában szépen gyarapszik a Magyary-archívum. 2024 során ezernél is több tételt sikerült digitalizálni Magyary Zoltán hagyatékából, és közzétenni két főkategóriában (Iratok és kiadványok).
A teljes anyag bemutatása értelmetlen volna, ki-ki áttekintheti a sok-sok izgalmas tárgykört a gyűjtemény főoldalán (https://edit.elte.hu/xmlui/handle/10831/85911. )
Ám máris megosztásra érdemesnek tartok néhány tapasztalatot, amely egyszerre üzen a megosztott anyag azonnal használhatóságáról, illetve erősíti meg a hasonló digitális archívumi vállalkozások értelmét és fontosságát.
A közigazgatástörténet kutatóit talán hidegen hagyja a Tanácsköztársaság köztulajdonba vett és két helyszínen tárolt könyveinek sorsával kapcsolatos intézkedésegyüttes iratanyaga, de a könyvtörténészek számára valóságos kincsesbánya, amit az akciót miniszteri titkárként és miniszteri biztosként felügyelő Magyary őrzött meg számunkra (https://edit.elte.hu/xmlui/handle/10831/85916).
A legtöbb kutatói figyelemre talán a „Tanítványok és barátok levelei” iratcsomag számíthat, hiszen alapos elemzői munkát igényelnek azok a beszámolók, amelyek feladási helyszíne Berlin, Bécs, Párizs, Perugia, Lipcse, Róma, Boulder (Colorado) vagy épp New York, s amelyek mindig a politika, a jog vagy a közigazgatás gyakorlati-tudományos kérdéseivel foglalkoznak. A leveleken keresztül egy olyan tudáshálózat képe rajzolódik ki, amelynek egyetlen küldetése Magyary Zoltán folyamatos „táplálása” friss hírekkel, értesülésekkel, hogy mintegy saját világjárása folytatásaként továbbra is naprakész maradjon. (A hálózatiság szomorú megerősítése, hogy a tagok egy idő után már front-és tábori képeslapokról jelentkeznek be, és a hírérték annyi, hogy még életben vannak).
A gyűjtemény értékét mi sem jelzi jobban, mint hogy puszta áttekintés céljából látogattam meg, s mégis a magam kutatásai szempontjából fontos találatra sikerült bukkannom. El lehet képzelni, mekkora meglepetés ért egy Domán Miklósról (1913-2004) szóló tanulmány szerzőjeként, amikor kiderült, hogy 1935-ös amerikai egyetemi tanulmányai alatt „jogszigorlóként” ő is levélben mesélt Magyarynak ottani életéről, a kurzusokról, politikusként is ismert professzorairól, meghívásos előadásairól.
A teljes anyag átböngészésekor jól kirajzolódik a hasonló digitalizálási projektek egyik tipikus nehézsége: a klasszikus fa-struktúrában elrendezett mutatók (mint afféle virtuális tartalomjegyzékek) erősen érzéketlenek arra, hogy a felhasználóknak többféle keresési stratégiája lehet. Érdeklődhetnek iratműfajok, típusok, vagy akár évkörök iránt, de elindulhatnak tartalmi kulcsszavak mentén is. Egy-egy tárgykörhöz több irattípus is tartozhat, és egy-egy irat több tárgykörhöz is tartalmazhat adalékokat. Emiatt a keveredések, kisebb következetlenségek szükségszerűek. A Magyary-archívum magas szintű megoldásokkal lép túl ezeken a gondokon.
A gyűjteményben önálló kategória pl. a Tatai Piarista Öregdiákok Budapesti Szövetsége, amelybe 42 irat tartozik. Ám eközben számtalan további tatai vonatkozású anyagot találunk a magánlevelezésben, a személyes anyagok és a szakmai dokumentumok között is. Ezt a helyzetet sikerült úgy kutatóbaráttá tenni, hogy a keresőben a „Tata” címszó beírása után megkapjuk valamennyi, idesorolható egyedi dokumentumot (majd félezret) – a metaadatolás alaposságát illusztrálva. De eközben külön „böngészőoszlopban” is lehet keresni előrendezett személynevekre, évekre, kiemelt tárgyszavakra is – ahol Tata szerepel is, 207 releváns találattal. (A két keresési eredmény közti különbség oka, hogy a kulcsszavas keresésnél Tata minden előfordulása felugrik, az is, ahol pusztán formai okokból van jelen a szövegtérben – például városok felsorolása között vagy egy levél keltezésében.)
Elismerés az ELTE Digitális Intézményi Tudástár (EDIT) csapatának, kívánjunk erőt és erőforrásokat a folytatáshoz.”

Forrás:
Pillanatkép az ELTE Magyary-archívumról. 2024 december 31.; Z. Karvalics László; Magyary Zoltán E-közigazgatástudományi Egyesület; 2024. december 31.
Magyary Archívum; Eötvös Loránd Tudományegyetem Digitális Intézményi Tudástára (EDIT)

A bejegyzés kategóriája: Magyary Zoltán, szakirodalom, történelem
Kiemelt szavak: , , , , .
Közvetlen link.